Czy Minecraft jest grą dobrą, czy złą?

by Super IQ

Minecraft- na to słowo wszystkim dzieciom szerzej otwierają się oczy. A rodzicom? Jedni zdecydowanie nie są zadowoleni ze sposobu w jaki ich dzieci spędzają czas wolny na komputerze, a drugim jest to zupełnie obojętne. Na szczęście są też tacy, którzy wiedzą, że takie hobby niesie ze sobą także pozytywne konsekwencje oraz są gry lepsze i gorsze dla naszego dziecka.

No właśnie, jaką grą jest Minecraft, daje więcej korzyści czy wręcz odwrotnie? Czy na to kolokwialne pytanie zadane w tytule da się jednoznacznie odpowiedzieć? Czy ta tak bardzo popularna wśród dzieci rozrywka może ich czegoś nauczyć? Owszem, może. O ile dzieci nie spędzają przy komputerach kilku godzin dziennie każdego dnia i nie zaniedbują przy tym nauki.

Instytut Badań Edukacyjnych

Jak donoszą wyniki badań, dzieci które grają w Minecrafta mają ponadprzeciętny iloraz inteligencji oraz lepiej sobie radzą z przedmiotami ścisłymi, szczególnie matematyką i przyrodą. Gra daje możliwości rozwoju dziecka w wielu aspektach, do których możemy m.in. zaliczyć:
– koncentrację, spostrzegawczość, szybką ocenę sytuacji,
– samodzielność w podejmowaniu decyzji,
– wyobraźnię przestrzenną, kreatywność,
– umiejętność współpracy, planowania oraz organizacji czasu.

Ponadto Minecraft w odróżnieniu od wielu innych gier uczy budowania, a nie niszczenia. Nie ma krwi, zabijania i brutalnej przemocy. Może służyć i w wielu szkołach już służy jako platforma edukacyjna. Za jej pomocą można pokazać dzieciom jak np. funkcjonuje model żywej komórki lub urządzenie elektroniczne. Istnieje wiele różnych nakładek pozwalających na powiązanie z programami napisanymi w Scratchu lub Pythonie, dzięki którym możemy komponować muzykę, tworzyć skomplikowane systemy oraz uczyć programowania.

Odpowiedź jest jednoznaczna

Minecrafta zdecydowanie możemy więc zaliczyć do jednej z najbardziej wartościowych gier dla naszych dzieci. Poza tym oprócz walorów edukacyjnych, rozrywka ta może być doskonałym narzędziem do wspólnego i świetnie spędzonego czasu rodzica z dzieckiem. Musimy jednak pamiętać, że Minecraft jak każda gra a nawet inne hobby które zajmuje dużo czasu, może negatywnie wpłynąć na inne obszary rozwoju, którym dzieci nie poświęcają odpowiednio dużo czasu i uwagi.