Poczucie pustki, agresywne zachowanie, zmienność nastroju, brak chęci i motywacji do pracy i działania… To tylko niektóre z objawów groźnej fobii XXIw., która dziesiątkuje społeczeństwo- FOMO. Szczególnie narażone są nasze dzieci!
Temat wszelkiego rodzaju patologii związanych z przeniesieniem znacznej części naszego życia do sieci, od dawna spędza sen z powiek zarówno badaczom, psychologom jak i zatroskanym rodzicom, dla dzieci których Internet staje się naturalnym środowiskiem codziennej egzystencji i alternatywną rzeczywistością. Do całego kanonu „cyberuzależnień” koniecznie trzeba dodać nową kategorię- fobie.
Co to jest FOMO?
FOMO-[z ang. fear of missing out ] to strach przed swego rodzaju pominięciem, lęk przed tym, że coś nas ominie jeśli nie będziemy tego uczestnikami. W środowisku cyfrowej sieci to zjawisko dotyka w głównej mierze lęku przed wykluczeniem z grona internetowej społeczności spowodowanym nie uczestniczeniem w obiegu i wymianie informacji. Mówiąc wprost to choroba spowodowana lękiem, że coś naprawdę ciekawego i ważnego może dziać się bez naszej wiedzy, natomiast inni mogą w tym uczestniczyć. Objawami FOMO może być choćby przymus ciągłego zerkania na smartfona, częste sprawdzanie powiadomień albo bezustanne śledzenie portali społecznościowych i informacyjnych. Szczególnie narażeni wydają się być młodzi użytkownicy, dla których internet stał się głównym (często wręcz jedynym) źródłem pozyskiwania informacji, a technologie jak komputery czy smartfony są naturalnymi atrybutami codziennego życia.
Zjawisko FOMO jest dla młodego pokolenia bardzo niebezpieczne, ponieważ za każdym razem gdy skłonimy nasze dziecko do „wylogowania się” z cyfrowej rzeczywistości, ma ono poczucie jakby traciło ważną część swojego organizmu porównywalnie do utraty ręki, uszu, oczu, a nawet głowy. Tego typu strata często powoduje u naszego dziecka problemy z podejmowaniem konkretnych decyzji. Cały czas w jego świadomości powinien być gdzieś indziej, robić coś innego. Takie dziecko nie wie na co powinno się zdecydować i jak najlepiej spędzać czas. Bo przecież jego rówieśnicy mogą robić coś ciekawszego… a ono nie wie co. Taka niemoc podejmowania decyzji przez nasza pociechę w rezultacie w 90% przypadków doprowadza do wewnętrznej pustki, a to z kolei wywołuje agresję, wahania nastroju, a także rezygnację z dalszego działania.
Jak walczyć z FOMO?
Problem FOMO jest stosunkowo nowym zjawiskiem, więc w dalszym ciągu nie udało się wypracować jednoznacznych metod zwalczania tego typu fobii. Warto zatem zamiast leczyć, zapobiegać tego typu problemom u naszego dziecka. Profilaktyka FOMO powinna zatem polegać na uświadamianiu młodych użytkowników Internetu, w jaki sposób mądrze i skutecznie filtrować informację zdobywane w sieci. To nie tylko sprawa tego jakie informacje powinny docierać do naszego dziecka, ale przede wszystkim KIEDY i GDZIE , a także jakie informacje należy całkowicie ignorować.