Wrzesień to czas powrotów. Koniec sezonu urlopowego, koniec wakacji, wracamy do dawnej pracy lub szkoły. Dla niektórych dzieci (dorosłych również) nie jest to najprzyjemniejszy okres w roku, ale my podpowiemy jak ułatwić dziecku powrót do „reżimu” codziennych pobudek oraz nauki do klasówek.Więcej
Jeszcze nie tak dawno temu witaliśmy Nowy Rok, a już powoli styczeń dobiega końca. Czas nieubłaganie idzie do przodu, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Dzieci z pewnością nie mogą się już doczekać ferii, bo to oczywiście przerwa od szkoły i codziennego odrabiania pracy domowej. Rodzice również się cieszą z odpoczynku od „reżimu” szkolnego ich pociech, jednak zastanawiają się w jaki sposób mogą pożytecznie zaplanować tę dwutygodniową przerwę swoim dzieciom.
Poczucie pustki, agresywne zachowanie, zmienność nastroju, brak chęci i motywacji do pracy i działania… To tylko niektóre z objawów groźnej fobii XXIw., która dziesiątkuje społeczeństwo- FOMO. Szczególnie narażone są nasze dzieci!
Temat wszelkiego rodzaju patologii związanych z przeniesieniem znacznej części naszego życia do sieci, od dawna spędza sen z powiek zarówno badaczom, psychologom jak i zatroskanym rodzicom, dla dzieci których Internet staje się naturalnym Więcej
Internet to narzędzie, które kompletnie zrewolucjonizowało życie i pracę człowieka. Wiele aspektów naszej codzienności uległo potężnym zmianom. Obecnie często nie zdajemy sobie sprawy jak inna stała się nasza rzeczywistość. Sieć pomaga nam załatwiać dziesiątki spraw szybciej i sprawniej. Mamy dostęp do ogromnego zasobu informacji. Internet jest także nieocenionym sprzymierzeńcem w edukacji najmłodszych. Ale czy możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych dzieci w sieci?
Czy nasze dzieci powinny grać? Temat gier komputerowych budzi zazwyczaj niezwykle silne emocje, a opinia publiczna jest bardzo podzielona. Z jednej strony gry komputerowe przedstawiane są jako nowoczesna i bardzo atrakcyjna forma rozrywki, która pozwala doświadczyć wielu fascynujących przygód w wirtualnym świecie. W dodatku jest to relatywnie tania forma rozrywki w porównaniu np.z nurkowaniem czy żeglowaniem. Z drugiej strony gry komputerowe krytykowane są za przesycenie przemocą i okrucieństwem. Mówi się o nich, że „odmóżdżają”, zabijają wyobraźnię i oswajają dzieci z agresją. To wszystko budzi uzasadniony niepokój rodziców oraz psychologów i szkolnych wychowawców. Jakie naprawdę są gry komputerowe? I czy dzieci powinny w nie grać?
Urodziny w Super IQ to okazja do doskonałej zabawy połączonej z nauką! Kto miał okazję przekonać się osobiście, ten jest szczęściarzem i na długo nie zapomni wspaniałych emocji związanych z tym wyjątkowym dniem. Oferujemy organizację urodzin według rozmaitych scenariuszy zabaw i warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych animatorów. Łączymy przyjemne z pożytecznym, rozbudzając u dzieci pasję do nauki.
Urodziny dla malucha to jedno z ważniejszych wydarzeń w ciągu roku. Dlatego aby były niezapomniane należy zadbać o każdy szczegół. Oprócz wielu atrakcji sali zabaw (m.in. wielopoziomowa konstrukcja, miniścianka wspinaczkowa, strefa klockowa, strefa malucha) na dzieci czekają tematyczne sale urodzinowe, w których dzieci poczują jak w świecie swoich marzeń.
Minecraft- na to słowo wszystkim dzieciom szerzej otwierają się oczy. A rodzicom? Jedni zdecydowanie nie są zadowoleni ze sposobu w jaki ich dzieci spędzają czas wolny na komputerze, a drugim jest to zupełnie obojętne. Na szczęście są też tacy, którzy wiedzą, że takie hobby niesie ze sobą także pozytywne konsekwencje oraz są gry lepsze i gorsze dla naszego dziecka.
No właśnie, jaką grą jest Minecraft, daje więcej korzyści czy wręcz odwrotnie? Czy na to kolokwialne pytanie zadane w tytule da się jednoznacznie odpowiedzieć? Czy ta tak bardzo popularna wśród dzieci rozrywka może ich czegoś nauczyć? Owszem, może. O ile dzieci nie spędzają przy komputerach kilku godzin dziennie każdego dnia i nie zaniedbują przy tym nauki.
Dla większości z nas gry komputerowe kojarzą się jedynie z bezproduktywną rozrywką naszych dzieci pochłoniętych na długie godziny przez wirtualny świat. Jak się okazuje w dzisiejszych czasach to coś znacznie więcej niż siedzenie przed monitorem. Coraz częściej wirtualne zmagania określa się jako esport i stawia obok „realnych” dyscyplin sportowych!
Esportowa szatnia i treningi
Trening profesjonalnego gracza najczęściej może kojarzyć się nam z przesiadywaniem godzinami przed komputerem. Jednak mało kto wie, że za każdym zawodnikiem esportowym stoi sztab ludzi: trenerzy, menadżerowie, PR-owcy, a nawet medycy i psychologowie. Wszyscy oni czuwają nad rozwojem, karierą i wizerunkiem każdego z wielkich graczy esportowych. Czy zatem kariera game’ingowych zawodników tak znacznie różni się od sportowców realnych dyscyplin?Więcej
Sub1 Reloaded- tak nazywa się robot, który ułożył popularną zabawkę logiczną w czasie dwóch mgnień ludzkiego oka i ustanowił nowy Rekord Guinnessa!
Robot jest dziełem niemieckiego inżyniera Alberta Beera, który wyposażył swoją maszynę w 6 superszybkich ramion pozwalającym ułożyć Kostkę Rubika w 21 ruchach w niewiarygodnym czasie 0,637s. Ten wynik pozwolił pobić dotychczasowy rekord układania kostki przez robota wynoszący 0,887s. Dla porównania warto wspomnieć, że czas Sub1 Reloaded jest o ponad 4s lepszy od rekordu człowieka!
Przed próbą bicia rekordu pod koniec 2016r. w Monachium robotowi przedstawiono dwa zdjęcia- pomieszanej i ułożonej kostki. Tylko na tej podstawie procesor maszyny był w stanie rozpoznać kolor każdego elementu i ułożyć rozwiązanie logicznej zagadki dzięki dwufazowemu algorytmowi przygotowanego przez Herberta Hocimbę.
Ten imponujący wyczyn niemieckich inżynierów i ich maszyny możecie obejrzeć niżej. Radzimy jednak nie mrugać żeby nie przegapić całego procesu układania kostki:D
źródło: Youtube
Kostka Rubika to jedna z najpopularniejszych łamigłówek logicznych, z którą mierzą się zarówno dzieci jak i dorośli na całym świecie. Ernő Rubik swoją niesamowitą zabawkę zaprojektował w formie sześcianu, w którym każda ściana złożona jest z małych kwadratowych pól tego samego koloru. Podstawowa wersja kostki 3x3x3 posiada niesamowitą liczbę 43 trylionów możliwych ułożeń składowych pól! Nie wierzycie? Zatem przedstawiamy dowód 😀
8!x37x(12!/2)x211=43 252 003 274 489 856 000
I choć metod układania Kostki Rubika jest wiele to cel jest tylko jeden- ułożenie pól tak by każda ściana miała jednolity kolor.
Faktem jest, że nauka układania nie należy do najprostszych, dlatego też satysfakcja z rozwiązania łamigłówki jest gwarantowana. Przekonaj się sam! Kto wie, może niedługo będziesz mógł zmierzyć się z robotycznym rekordzistą świata…
Pierwszy tydzień półkolonii za nami, tak więc czas na pierwsze podsumowania.
Podczas tygodnia wypełnionego dobrą zabawą i jeszcze większą dawką nauki, dzieci z pewnością się nie nudziły. Był to czas inspirujących konstrukcji z klocków Lego, kreatywnych zajęć manualnych, strategicznego myślenia, zabaw ruchowych oraz efektownych pokazów chemiczno-fizycznych.
Mam super IQ, Kreatywny warsztat artystyczny
Nasi najmłodsi- Superiki oraz dzieci z kreatywnego warsztatu artystycznego uczestniczyli w bardzo różnorodnych zajęciach, podczas których staraliśmy się choć trochę zaspokoić ich ciekawość świata. Maluchy tworzyły swoje konstrukcje z klocków Lego oraz brały udział w angażujących pokazach chemiczno-fizycznych. Tworzyliśmy własną fabrykę kosmetyków, pachnące i kolorowe mydełka, świeczki zapachowe i błyszczyki. Dzieci miały okazję przenieść się do interaktywnego świata, gdzie wcieliły się w rozrabiające króliki, było dużo skakania, radości i zabawy. W tygodniu wypełnionym wieloma atrakcjami udało nam się jeszcze zmieścić projektowanie przestrzenne z wykorzystaniem wafelków, pierniczków oraz marmolady.
Zimowe igrzyska e-sportowe
Podczas zajęć e-sportowych dzieciaki rozwijały umiejętności strategicznego i logicznego myślenia. Każde z dzieci zaprojektowało i wykonało stroje ulubionych bohaterów gier, komiksów i filmów, z których uzbieraliśmy pokaźna kolekcje fotograficzną. Ponadto uczestniczyliśmy w warsztatach historii gier komputerowych, podczas których dowiedzieliśmy się jak bardzo zmienił się rynek gamingowy. W Retro Consolroom dzieci miały okazję zagrać w gry, które my dorośli znamy z dzieciństwa, takie jak legendarne Mario czy Duck Hunt. Na koniec półkolonii tworzyliśmy gry planszowe oraz oryginalne figurki, które zabraliśmy ze sobą do domu.
Minecraft i roboty
Minecraft i roboty minęły niepostrzeżenie, w czasie zajęć konstruowaliśmy i programowaliśmy roboty rodem z najpopularniejszej wśród dzieci gry. Budowaliśmy m.in. robota zbieracza, robota wydobywcę oraz inne konstrukcje minecraftowe. Oprócz tego był czas na strategię i współpracę w wirtualnym świecie, wznosiliśmy zamki, rozwiązywaliśmy zadania oraz zagadki. Dzieciaki tworzyły gry planszowe oraz figurki, które zabrały ze sobą do domu i tam będą mogły przetestować je razem z rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Był również czas na wspólną zabawę poprzez edukacyjne gry planszowe.
Wielkie projekty robotyczne
Wielkie projekty robotyczne to zajęcia, w czasie których tworzyliśmy megakonstrukcje, wcielaliśmy w życie autorskie projekty, używaliśmy ogromnej ilości klocków oraz mnóstwa różnych czujników. Podczas zajęć dzieci mogły rozwinąć swoją kreatywność, pobudzić wyobraźnię, a następnie przenieść swoją twórczą myśl na konstrukcje z klocków Lego. Udało nam się wykonać projekt fabryki samochodów, a także minimiasteczko z inteligentnym systemem zarządzania ruchem. Żeby głowy naszych małych konstruktorów mogły choć trochę odpocząć od nowych pomysłów, był czas na ruch i zabawę w naszej edubawialni.
Dziękujemy za super zabawę i dużą dawkę nauki, bo oprócz dzieci my również wynieśliśmy wiele nowej wiedzy, inspiracji i motywacji do dalszej pracy. A teraz zakasamy rękawy, bo już przed nami drugi turnus półkolonii.