Ferie zimowe dla naszego dziecka

Jeszcze nie tak dawno temu witaliśmy Nowy Rok, a już powoli styczeń dobiega końca. Czas nieubłaganie idzie do przodu, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Dzieci z pewnością nie mogą się już doczekać ferii, bo to oczywiście przerwa od szkoły i codziennego odrabiania pracy domowej. Rodzice również się cieszą z odpoczynku od „reżimu” szkolnego ich pociech, jednak zastanawiają się w jaki sposób mogą pożytecznie zaplanować tę dwutygodniową przerwę swoim dzieciom.

Więcej

Twoje dziecko nie może wylogować się z sieci? Być może cierpi na FOMO!

Poczucie pustki, agresywne zachowanie, zmienność nastroju, brak chęci i motywacji do pracy i działania… To tylko niektóre z objawów groźnej fobii XXIw., która dziesiątkuje społeczeństwo- FOMO. Szczególnie narażone są nasze dzieci!

Temat wszelkiego rodzaju patologii związanych z przeniesieniem znacznej części naszego życia do sieci, od dawna spędza sen z powiek zarówno badaczom, psychologom jak i zatroskanym rodzicom, dla dzieci których Internet staje się naturalnym Więcej

Czy możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych dzieci w sieci?

Internet to narzędzie, które kompletnie zrewolucjonizowało życie i pracę człowieka. Wiele aspektów naszej codzienności uległo potężnym zmianom. Obecnie często nie zdajemy sobie sprawy jak inna stała się nasza rzeczywistość. Sieć pomaga nam załatwiać dziesiątki spraw szybciej i sprawniej. Mamy dostęp do ogromnego zasobu informacji. Internet jest także nieocenionym  sprzymierzeńcem w edukacji najmłodszych. Ale czy możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych dzieci w sieci?

Więcej

Gry komputerowe a nasze dziecko. Czy dzieci powinny grać?

Czy nasze dzieci powinny grać? Temat gier komputerowych budzi zazwyczaj niezwykle silne emocje, a opinia publiczna jest bardzo podzielona. Z jednej strony gry komputerowe przedstawiane są jako nowoczesna i bardzo atrakcyjna forma rozrywki, która pozwala doświadczyć wielu fascynujących przygód w wirtualnym świecie. W dodatku jest to relatywnie tania forma rozrywki w porównaniu np.z nurkowaniem czy żeglowaniem. Z drugiej strony gry komputerowe krytykowane są za przesycenie przemocą i okrucieństwem. Mówi się o nich, że „odmóżdżają”, zabijają wyobraźnię i oswajają dzieci z agresją. To wszystko budzi uzasadniony niepokój rodziców oraz psychologów i szkolnych wychowawców. Jakie naprawdę są gry komputerowe? I czy dzieci powinny w nie grać?

Więcej

Urodziny dla maluchów w Super IQ

Urodziny w Super IQ to okazja do doskonałej zabawy połączonej z nauką! Kto miał okazję przekonać się osobiście, ten jest szczęściarzem i na długo nie zapomni wspaniałych emocji związanych z tym wyjątkowym dniem. Oferujemy organizację urodzin według rozmaitych scenariuszy zabaw i warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych animatorów. Łączymy przyjemne z pożytecznym, rozbudzając u dzieci pasję do nauki.

Urodziny dla malucha to jedno z ważniejszych wydarzeń w ciągu roku. Dlatego aby były niezapomniane należy zadbać o każdy szczegół. Oprócz wielu atrakcji sali zabaw (m.in. wielopoziomowa konstrukcja, miniścianka wspinaczkowa, strefa klockowa, strefa malucha) na dzieci czekają tematyczne sale urodzinowe, w których dzieci poczują jak w świecie swoich marzeń.

Więcej

Czy Minecraft jest grą dobrą, czy złą?

Minecraft- na to słowo wszystkim dzieciom szerzej otwierają się oczy. A rodzicom? Jedni zdecydowanie nie są zadowoleni ze sposobu w jaki ich dzieci spędzają czas wolny na komputerze, a drugim jest to zupełnie obojętne. Na szczęście są też tacy, którzy wiedzą, że takie hobby niesie ze sobą także pozytywne konsekwencje oraz są gry lepsze i gorsze dla naszego dziecka.

No właśnie, jaką grą jest Minecraft, daje więcej korzyści czy wręcz odwrotnie? Czy na to kolokwialne pytanie zadane w tytule da się jednoznacznie odpowiedzieć? Czy ta tak bardzo popularna wśród dzieci rozrywka może ich czegoś nauczyć? Owszem, może. O ile dzieci nie spędzają przy komputerach kilku godzin dziennie każdego dnia i nie zaniedbują przy tym nauki.

Więcej

Esport czyli coś więcej niż gry komputerowe

Dla większości z nas gry komputerowe kojarzą się jedynie z bezproduktywną rozrywką naszych dzieci pochłoniętych na długie godziny przez wirtualny świat. Jak się okazuje w dzisiejszych czasach to coś znacznie więcej niż siedzenie przed monitorem. Coraz częściej wirtualne zmagania określa się jako esport i stawia obok „realnych” dyscyplin sportowych!

 

Esportowa szatnia i treningi

Trening profesjonalnego gracza najczęściej może kojarzyć się nam z przesiadywaniem godzinami przed komputerem. Jednak mało kto wie, że za każdym zawodnikiem esportowym stoi sztab ludzi: trenerzy, menadżerowie, PR-owcy, a nawet medycy i psychologowie. Wszyscy oni czuwają nad rozwojem, karierą i wizerunkiem każdego z wielkich graczy esportowych. Czy zatem kariera game’ingowych zawodników tak znacznie różni się od sportowców realnych dyscyplin?Więcej

Kostka Rubika niestraszna również robotom!

Sub1 Reloaded- tak nazywa się robot, który ułożył popularną zabawkę logiczną w czasie dwóch mgnień ludzkiego oka i ustanowił  nowy Rekord Guinnessa!

Robot jest dziełem niemieckiego inżyniera Alberta Beera, który wyposażył swoją maszynę w 6 superszybkich ramion pozwalającym ułożyć Kostkę Rubika w 21 ruchach w  niewiarygodnym czasie 0,637s. Ten wynik pozwolił pobić dotychczasowy rekord układania kostki przez robota wynoszący 0,887s. Dla porównania  warto wspomnieć, że czas Sub1 Reloaded jest o ponad 4s lepszy od rekordu człowieka!

Przed próbą bicia rekordu pod koniec 2016r. w Monachium robotowi przedstawiono dwa zdjęcia- pomieszanej  i ułożonej kostki. Tylko na tej podstawie procesor maszyny  był w stanie rozpoznać kolor każdego elementu i ułożyć rozwiązanie logicznej zagadki dzięki dwufazowemu algorytmowi  przygotowanego przez Herberta Hocimbę.

Ten imponujący wyczyn niemieckich inżynierów i ich maszyny możecie obejrzeć niżej. Radzimy jednak nie mrugać żeby nie przegapić całego procesu układania kostki:D

 

źródło: Youtube

Kostka Rubika to jedna z najpopularniejszych łamigłówek logicznych, z którą mierzą się zarówno dzieci jak i dorośli na całym świecie. Ernő Rubik swoją niesamowitą zabawkę zaprojektował w formie sześcianu, w którym każda ściana złożona jest z małych kwadratowych pól tego samego koloru. Podstawowa  wersja kostki 3x3x3 posiada niesamowitą liczbę 43 trylionów możliwych ułożeń składowych pól! Nie wierzycie? Zatem przedstawiamy dowód 😀

8!x37x(12!/2)x211=43 252 003 274 489 856 000

I choć metod układania Kostki Rubika jest wiele to cel jest tylko jeden- ułożenie pól tak by każda ściana miała jednolity kolor.

Faktem jest, że nauka układania nie należy do najprostszych, dlatego też satysfakcja z rozwiązania łamigłówki  jest gwarantowana. Przekonaj się sam! Kto wie, może niedługo  będziesz mógł zmierzyć się z robotycznym  rekordzistą świata…

Pierwszy turnus półkolonii 2018 za nami!

Pierwszy tydzień półkolonii za nami, tak więc czas na pierwsze podsumowania.

Podczas tygodnia wypełnionego dobrą zabawą i jeszcze większą dawką nauki, dzieci z pewnością się nie nudziły. Był to czas inspirujących konstrukcji z klocków Lego, kreatywnych zajęć manualnych, strategicznego myślenia, zabaw ruchowych oraz efektownych pokazów chemiczno-fizycznych.

Mam super IQ, Kreatywny warsztat artystyczny

Nasi najmłodsi- Superiki oraz dzieci z kreatywnego warsztatu artystycznego uczestniczyli w bardzo różnorodnych zajęciach, podczas których staraliśmy się choć trochę zaspokoić ich ciekawość świata. Maluchy tworzyły swoje konstrukcje z klocków Lego oraz brały udział w angażujących pokazach chemiczno-fizycznych. Tworzyliśmy własną fabrykę kosmetyków, pachnące i kolorowe mydełka, świeczki zapachowe i błyszczyki. Dzieci miały okazję przenieść się do interaktywnego świata, gdzie wcieliły się w rozrabiające króliki, było dużo skakania, radości i zabawy. W tygodniu wypełnionym wieloma atrakcjami udało nam się jeszcze zmieścić projektowanie przestrzenne z wykorzystaniem wafelków, pierniczków oraz marmolady.

Zimowe igrzyska e-sportowe

Podczas zajęć e-sportowych dzieciaki rozwijały umiejętności strategicznego i logicznego myślenia. Każde z dzieci zaprojektowało i wykonało stroje ulubionych bohaterów gier, komiksów i filmów, z których uzbieraliśmy pokaźna kolekcje fotograficzną. Ponadto uczestniczyliśmy w warsztatach historii gier komputerowych, podczas których dowiedzieliśmy się jak bardzo zmienił się rynek gamingowy. W Retro Consolroom dzieci miały okazję zagrać w gry, które my dorośli znamy z dzieciństwa, takie jak legendarne Mario czy Duck Hunt. Na koniec półkolonii tworzyliśmy gry planszowe oraz oryginalne figurki, które zabraliśmy ze sobą do domu.

Minecraft i roboty

Minecraft i roboty minęły niepostrzeżenie, w czasie zajęć konstruowaliśmy i programowaliśmy roboty rodem z najpopularniejszej wśród dzieci gry. Budowaliśmy m.in. robota zbieracza, robota wydobywcę oraz inne konstrukcje minecraftowe. Oprócz tego był czas na strategię i współpracę w wirtualnym świecie, wznosiliśmy zamki, rozwiązywaliśmy zadania oraz zagadki. Dzieciaki tworzyły gry planszowe oraz figurki, które zabrały ze sobą do domu i tam będą mogły przetestować je razem z rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Był również czas na wspólną zabawę poprzez edukacyjne gry planszowe.

Wielkie projekty robotyczne

Wielkie projekty robotyczne to zajęcia, w czasie których tworzyliśmy megakonstrukcje, wcielaliśmy w życie autorskie projekty, używaliśmy ogromnej ilości klocków oraz mnóstwa różnych czujników. Podczas zajęć dzieci mogły rozwinąć swoją kreatywność, pobudzić wyobraźnię, a następnie przenieść swoją twórczą myśl na konstrukcje z klocków Lego. Udało nam się wykonać projekt fabryki samochodów, a także minimiasteczko z inteligentnym systemem zarządzania ruchem. Żeby głowy naszych małych konstruktorów mogły choć trochę odpocząć od nowych pomysłów, był czas na ruch i zabawę w naszej edubawialni.

Dziękujemy za super zabawę i dużą dawkę nauki, bo oprócz dzieci my również wynieśliśmy wiele nowej wiedzy,  inspiracji i motywacji do dalszej pracy. A teraz zakasamy rękawy, bo już przed nami drugi turnus półkolonii.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

W ostatnich latach coraz częściej i głośniej mówi się o konieczności nauki programowania wśród dzieci. Ale tak właściwie, czy wiemy o czym dokładnie mowa? I przede wszystkim po co? Mamy wrzesień, a rodzice podejmują trudne decyzje odnośnie zajęć dodatkowych, na co zapisać dziecko, w co warto zainwestować i na co poświęcić czas dziecka oraz swój.
Zacznijmy od początku – co to jest programowanie? Programowanie inaczej kodowanie to stworzenie zbioru instrukcji, które powiedzą komputerowi jak ma wykonać dane zadanie. Języków programowania jest wiele, ale w większości przypadków obowiązuje podobny schemat tworzenia instrukcji, czyli kodu. Dlatego często porównuje się języki programowania do nauki języków obcych, jest to również sposób komunikacji.

Drugie pytanie – po co uczyć dzieci programowania? Programowanie rozwija przede wszystkim logiczne myślenie. Aby komputer wykonał zadanie tak jak to sobie zaplanowaliśmy, należy je dokładnie przemyśleć, zaplanować, przeanalizować, aby nie pominąć żadnej czynności. Dlatego jest to również nauka myślenia projektowego, wyciągania wniosków, rozwiązywania problemów. Na koniec dochodzi jeszcze matematyka, bez której nie ma mowy o programowaniu.

Teraz kluczowe pytanie – jak uczyć dzieci, żeby te wszystkie trudne elementy wydały im się łatwe, przyjemne i zabawne?
Tutaj zaczynamy mówić o kursach robotyki dla dzieci, gdzie przygodę z kodowaniem zaczynamy z klockami LEGO Education i zestawami specjalnie stworzonymi do nauki programowania.
Jak to robimy na kursach robotyki Twój Robot w IQ Studio? Zajęcia prowadzimy z dziećmi już od 5 roku życia. Mamy program nauki robotyki i programowania opracowany na 5 lat. Pracujemy na pięciu różnych rodzajach klocków dostosowanych do wieku dzieci. Każde zajęcia to nowy projekt, nad którym dzieci pracują w parach, konstruując roboty na podstawie autorskich instrukcji oraz według własnego pomysłu. Następnie programują zbudowane roboty w specjalnie do tego dedykowanej aplikacji bloczkowej. Każde zajęcia kończą się zabawą, która jest zwieńczeniem pracy nad robotem.

Dla starszych dzieci (powyżej 8/9 roku życia), zainteresowanych głównie programowaniem proponujemy kurs CODE Master, którego program zawiera tworzenie gier komputerowych, aplikacji mobilnych oraz elementy grafiki komputerowej. Na kursie CODE Master dziecko pozna również różne języki programowania m.in. Java czy Python.

Arduino i kodowanie to kurs dla młodzieży powyżej 12 roku życia, w trakcie którego wprowadzamy kursantów w świat elektroniki analogowej oraz programowalnej elektroniki cyfrowej, wykorzystując do zajęć mikrokontroler Arduino.
Dlaczego warto wybrać kursy Twój Robot w IQ Studio? Głównie ze względu na bogate kilkuletnie doświadczenie, profesjonalny program nauczania dostosowany do wieku uczestników. Dzięki temu nasze kursy zostały uznane za Miejsce Odkrywania Talentów. Oprócz tego co roku Twój Robot organizuje dla swoich kursantów Ogólnopolskie Walki Robotów Sumo na Politechnice Warszawskiej, duże wydarzenie i jeszcze większe emocje.

Najnowsze badania rynku pracy pokazują, że aktualnie w Polsce brakuje ok. 50 000 specjalistów branży IT. Zapotrzebowanie to będzie z pewnością rosło wraz z postępującą cyfryzacją. Jeśli rodzice chcą wpłynąć na wybór przyszłej ścieżki zawodowej przez dziecko, warto aby pokazali mu również programowanie i możliwości jakie ze sobą niesie. Korzyści płynące z nauki kodowania, młody człowiek wykorzysta w każdej dziedzinie życia, nawet jeśli nie zdecyduje się na karierę w IT. Umiejętności praktycznego rozwiązywania problemów, kreatywność i konsekwencja to uniwersalne zdolności wykorzystywane we wszystkich dziedzinach życia.